This site uses cookies. For more information, please click here. By using this site you agree to our use of cookies. 
CONTENT
What's new?
Organizations
Events
By Organization
By Venue
By Date
By User Rating
By Update Time
Wrestler Profiles
A-Z Index
Search for Wrestler
Statistics
By Promotion
By Area
Special Statistics
History
Championships
Tournaments
TV Audiences
Attendances
Longest Matches
History Calendar
Articles
Particulars
Encounters
Stables and Teams
Managers
Announcers
Family Ties
Trainers
Mask Matches
Hair Matches
GB100
PWI500
User Opinions
Links
Contact us
Login / Register
SEARCH ENGINE


491.396 Events 5.937 Titles 31.418 Profiles 11.094 Teams & Stablesnot logged in (Login or Register)



CHIKARA Young Lions Cup IX

General Information
DateSaturday, 2011/08/27
VenueCharles Chrin Community Center of Palmer Township in Palmer Heights, Pennsylvania (United States of America)
AnnouncersGavin Loudspeaker, Johnny Gargano, Leonard F. Chikarason, Mike Quackenbush, Tim Donst, Trent Seven and UltraMantis Black
Navigation
Show Archive: CHIKARA
Previous Event
Following Event

Your Opinion on the Show
Name and Password:
Rating
Details
5
   
0%
4
   
0%
3
   
100%
2
   
0%
1
   
0%
0
   
0%
Your Rating
Log in
Create account

Card
Results
Match Ratings

Click to Enlarge
1Young Lions Cup, Quarter Final - 4-Way Elimination Match
Green Ant defeated Kobald and Robbie Eagles and Willow the Whisp #2 (8:50 minutes)
- Green Ant eliminated Kobald (2:38)
- Green Ant eliminated Willow the Whisp #2 (6:40)
- Green Ant eliminated Robbie Eagles (8:50)
2Young Lions Cup, Quarter Final - 4-Way Elimination Match
Jakob Hammermeier defeated Chase Owens and Greg Iron and Obariyon (10:41 minutes)
- Chase Owens eliminated Obariyon (6:53)
- Jakob Hammermeier eliminated Chase Owens (7:45)
- Jakob Hammermeier eliminated Gregory Iron (10:41)
3Matt Jackson defeated Johnny Gargano (9:45 minutes)
4Young Lions Cup, Quarter Final - 4-Way Elimination Match
Archibald Peck defeated MK McKinnan and Mat Fitchett and Milo Shizo (16:45 minutes) - Archibald Peck eliminated Matt Fitchett (14:58)
- MK McKinnan eliminated Milo Shizo (15:43)
- Archibald Peck eliminated MK McKinnan (16:45)
5Young Lions Cup, Quarter Final - 4-Way Elimination Match
Tadasuke defeated Mark Andrews and Nick Jackson and Sean South (7:21 minutes) - Tadasuke eliminated Mark Andrews (3:41)
- Nick Jackson eliminated Sean South (5:28)
- Tadasuke eliminated Nick Jackson (7:21)
612 Large Summit, Block A
Hallowicked defeated Sara del Rey (11:56 minutes)
712 Large Summit, Block B
Fire Ant defeated Vin Gerard (11:45 minutes)
8Young Lions Cup, Semi Final
Green Ant defeated Jakob Hammermeier (2:30 minutes) after interference from Tursas backfired

- Green Ant was destroyed by Tursas after the match
9Young Lions Cup, Semi Final
Tadasuke defeated Archibald Peck (9:03 minutes)
10UltraMantis Black defeated Pinkie Sánchez (5:15 minutes)
- Mantis challenged Ares to a future match
1112 Large Summit, Block A
Icarus defeated Claudio Castagnoli (12:45 minutes)
12Young Bucks (Matt Jackson and Nick Jackson) defeated The Batiri (Obariyon and Kodama) (11:18 minutes)
13Young Lions Cup, Final
Tadasuke defeated Green Ant (9:35 minutes)
Average age of the wrestlers: 25.9 years
Information about the match times of the event: Overall, the 13 matches of this event with a known match time contained 2:07:29 hours of in-ring action. Since the match time of all fights is known, this is also the combined match time of the whole show.


Wrestlingdata.com by The Wrestlingdata.com Team (2001-2021)    Multilanguage Version by Axel Saalbach (2008-2021)    This Page in German     Legal Disclosure    Privacy Policy